Fizjoterapia uroginekologiczna

Terapię pod kątem fizjoterapii uroginekologicznej kieruję głównie do kobiet. Edukuję i pomagam w przywróceniu sprawności nie tylko w obrębie miednicy ale działam kompleksowo, patrząc na całe ciało.Dla kogo skierowana jest terapia?Szczególnie dla kobiet, które mają problemy z:

obniżeniem narządów miednicy mniejszej,
bliznami i zrostami pooperacyjnymi,
nietrzymaniem moczu,
zaburzeniami mikcji i defekacji,
rozejściem mięśni prostych brzucha,
endometriozą,
bólami krocza,
bolesnymi miesiączkami,
bolesnym współżyciem,
przed i po operacjach ginekologicznych.


Jak wygląda wizyta?1. Na początku przeprowadzam szczegółowy wywiad - określam problem i prawdopodobną jego przyczynę.

2. Badam postawę ciała, wykonuję testy diagnostyczne.

3. Przechodzę do badania dopochwowego, jeżeli to konieczne to do badania doodbytniczego, ale pamiętaj że to Ty o tym decydujesz. Badam też z wziernikiem ginekologicznym, w celu oceny obniżeń dna miednicy.

4. Jeżeli jest konieczność diagnostyki obrazowej, przechodzimy do badania USG. Oceniamy m.in. powłoki brzuszne, blizny, pracę mięśni, pęcherz moczowy, cewkę moczową, ruchomość narządów miednicy mniejszej.

5. Wspólnie określamy cele terapii i harmonogram wizyt.

6. Pracujemy nad głównym problemem. Jeżeli to konieczne przeprowadzany jest biofeedback, w celu oceny dokładnej pracy dna miednicy i ektrostymulacja z sondą dopochwową na sprzęcie Phenix Liberty.

7. Utrwalanie efektów fizjoterapii poprzez edukację, zaplanowane ćwiczenia oraz zadania domowe.Jak się przygotować?1. Przynieś aktualne badania, wyniki.

2. Weź ze sobą wygodne ubranie.

Fizjoterapia kobiet w ciąży

Podczas ciąży w organiźmie kobiety dochodzi do wielu zmian hormonalnych i biomechanicznych. Zmienia się postawa ciała, środek ciężkości wędruje do przodu, pogłębia się lordoza lędźwiowa, zwiększa się masa ciała, a brzuch znacząco rośnie. W związku z czym moga wystąpić różne dolegliwości, m.in.:bóle w obrębie kręgosłupa i miednicy,
obrzęki limfatyczne,
nietrzymanie moczu,
rwa kulszowa,
zespół cieśni nadgarstka,
bóle głowy, karku.


Przygotuję Twoje ciało do ciąży i porodu poprzez bezpieczne metody fizjoterapeutyczne takie jak:masaż leczniczy,
masaż tkanek głębokich,
kinesiotaping,
ćwiczenia oddechowe,
indywywidualnie dobrane ćwiczenia,
edukację.


WAŻNE!

Przed wizytą skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę czy nie ma przeciwskazań do fizjoterapii.

Rehabilitacja

Rehabilitacja OrtopedycznaObejmuje kompleksową rehabilitację po różnego rodzaju złamaniach, zwichnięciach/skręceniach czy rekonstrukcjach więzadeł. Czas usprawniania uzależniony jest od stanu okolicy objętej leczeniem oraz od potrzeb pacjenta. Rehabilitacja przebiega według określonych zasad, pozwalając na regenerację okolicy objętej usprawnianiem. W gabinecie wykorzystywane są dodatkowe akcesoria jak: trenażery równowagi, materace, różnego rodzaju piłki, taśmy, rolery oraz inny sprzęt niezbędny w przywróceniu utraty funkcji.Z jakimi dolegliwościami pacjenci mogą się zgłosić?

po złamaniach, po urazach aparatu więzadłowo - torebkowego (np. stawu kolanowego),
bolesność pasma biodrowo – piszczelowego, kolano skoczka, biegacza, w zespołach uszkodzeń w obrębie cieśni kanału nadgarstka,
po skręceniach/zwichnięciach,
endoprotezy stawu kolanowego i biodrowego itp.


Rehabilitacja w schorzeniach kręgosłupaNa ból kręgosłupa coraz częściej zgłaszają się pacjenci w różnym wieku. Problem ten dotyka nie tylko starszych, ale również młodych osób. Niezdrowy tryb życia, ciągłe przeciążenia, nieergonomiczne uprawianie sportu, bądź brak ruchu, sprawiają, że nasz kręgosłup zaczyna dawać o sobie znać w postaci bólu. Jak radzić sobie z tym w codziennym życiu? Jak zniwelować ból? Jak zacząć prawidłowo funkcjonować? Na te pytania z chęcią Państwu odpowiem.Z jakimi dolegliwościami pacjenci mogą się zgłosić?

dyskopatia,
rwa kulszowa, udowa,
zmiany przeciążeniowe,
przed i po zabiegach operacyjnych.


Rehabilitacja Neurologiczna

Rehabilitacja opiera się na metodzie PNF, która ma na celu zwiększyć siłę mięśni i zakres ruchów. Koncepcja ta zaleca postrzeganie chorego w sposób całościowy, wykorzystując do terapii silne i zdrowe regiony ciała. Ruchy stosowane w tej metodzie są zgodne z naturalną pracą mięśni i stawów. Każdy ruch odbywa się w trzech płaszczyznach, co wymusza zaangażowanie do pracy maksymalnej ilości włókien mięśniowych. Wielokrotnie powtarzany ruch może spowodować utworzenie nowego wzorca ruchowego, czyli przywrócić przewodnictwo nerwowe w uszkodzonym obszarze. Poprzez fizjologiczne wzorce ruchowe, odpowiedź mięśni staje się łatwiejsza i bardziej wydajna, co pozwala na poprawę jakości życia oraz możliwość usamodzielnienia się.

Kinesio Taping

Kinesiotaping co to takiego?Jest metodą wspomagającą cały proces fizjoterapii. Są to bawełniane plastry pokryte hipoalergicznym akrylowym klejem, ich właściwości są zbliżone do właściwości skóry człowieka a elastyczność podobna do elastyczności mięśni. Co ważne, nie są nasączone lekami, nie mają właściwości rozgrzewających ani chłodzących. Przyklejane są na czystą, suchą i nienatłuszczoną skórę.DziałanieKinesiotaping działa pośrednio na tkanki. Plastry naklejone na skórę odciągają jej powierzchnię od powięzi, tworzy się przestrzeń i zwiększa się przepływ krwi. Wynikiem jest lepsze odżywienie, ukrwienie powięzi a także przyspieszenie regeneracji tkanek.